Denizli | Çivril Belediyesi,denizli, çivril, miryekefalon, ışıklı gölü, tokalı kanyonu, akdağ tabiat parkı, beycesultan höyüğü, miryokefalon savaşı

Çivril belediyesi, dedeköy camii, serbanşah camii, eumenia, ışıklı antik kenti, bayat camii, akköprü, kavakköy köprüsü

Denizli | Çivril Belediyesi,Çivril,belediye,denizli,Miryekefalon

Hızlı Menü
Çivril Belediyesi
Eski Hükümet Kanağı (Çivril Merkez) - Denizli | Çivril Belediyesi
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI...

Eski Hükümet Kanağı (Çivril Merkez)

ESKİ HÜKÜMET KONAĞI
Denizli İli, Çivril İlçesi’nde bulunan, dikdörtgen planlı olan bina iki katlıdır. Dış yapısının subasmanı seviyesine kadar olan kısmı muntazam kesme taştan, üst yapısı moloz taştan harç ile yapılmıştır. Dış yapıda sıva kullanılmamıştır.İç yapısı Bağdadi tarzdadır. 

ÖN CEPHE: Doğuya bakmaktadır. Cephenin ortasında, yanlarında ve önde altışar basamaklı merdiveni bulunan, iki müstakil mermer sütunlu, iki tane de duvara bitişik taş yarım sütun vardır. Sütunları kaset başlıklı ve girişin üst kısmı, üst katın balkonu şeklinde yapılmıştır. Bu girişin sonunda duvara bitişik, karşılıklı üst kısmı süslü taş söveler vardır. Daha üstünde kemer ve silmeli bir yapı bulunmaktadır. Kemer boşluğu yelpaze şeklinde demir çerçeve vardır. Bu kısmın da üstünde ortada bir çelenk, yanları bitki motifleriyle süslenmiştir. Ahşaptan yapılmış olan kapı dikey ve yatay oyma kare ve dikdörtgenlerle süslüdür. Üst kat balkonunun kenarları demir korkulukla çevrilidir. Girişin her iki yanında altta üç taneden altı tane demir parmaklıklı üst kısımda düz kemerli pencere, üstte de balkon kapısı ortada olmak üzere yanlarda üçer taneden altı tane parmaklıksız aynı tip penceresi vardır. Alt ve üst katı dıştan birbirinden ayıran taşkın ve kademeli çepeçevre taş bir silme bulunmaktadır. Binanın bütün köşelerinde, zeminden çatıya kadar, kaset başlıklı duvara bitişik sütunumsu süsleme elemanları vardır. Ayrıca binanın ön ve diğer cephelerinde, subasmanında uzun cephelerinde altışar, yan cephelerde üçer tane mazgal deliği vardır. 

YAN CEPHELER: Her iki cephede de altta üçer demir parmaklıklı, üstte üçer parmaklıksız, üst kısımları düz kemer şeklinde pencereleri vardır. 
ARKA CEPHE : Binaya bitişik alt katta soldan üç pencere, sağdan bir pencere açıkta bırakılarak yapılmış ilave bir yapı vardır. Bu pencerenin üst katında parmaklıksız yedi pencere bulunmaktadır. 
ÇATISI : Semerdam tarzında yapılmış olup, silme saçaklıdır. Bugünkü durumda Marsilya Tipi kiremitle örtülüdür.

İÇ YAPISI- ALT KAT : Girişti “ T ” şeklinde geniş bir salon olup, girişleri salona açılan iki oda bulunmaktadır. Salonun yan uzantılarına açılan sağda üç, solda iki oda, girişin tam karşısında üst kat merdiveni ile merdiven boşluğu vardır. Merdivenin başlangıç kısmının köşeleri ahşap, yivli ve başlıklı kaplamalarla süslüdür. Salonun yan uzantılarının orta kısmında düz kemerli bir geçit ve bu kısımda ahşap yarım sütunumsu süsleme elemanları vardır. 

ÜST KAT : Merdiven çıkışına göre yine alt katta olduğu gibi “ T “ şeklinde bir salonu vardır. Bu kattaki odaların girişi salonun yan uzantıları üzerindedir. Çıkışa göre sol tarafta dört, sağ tarafta beş oda bulunmaktadır. Salonun yan uzantılarının orta kısmında yine düz kemerli bir geçit ve ahşap yivli ve başlıklı kaplamalar göze çarpmaktadır. Bağdadi tarzında yapılmış olan içyapının bütün duvarları sıvalıdır. Tavan ve taban döşemeleri ahşap malzemeden yapılmıştır.
Bina, 2008 yılında Denizli İl Özel İdaresi tarafından restore ettirilmiştir.