Denizli | Çivril Belediyesi,denizli, çivril, miryekefalon, ışıklı gölü, tokalı kanyonu, akdağ tabiat parkı, beycesultan höyüğü, miryokefalon savaşı

Çivril belediyesi, dedeköy camii, serbanşah camii, eumenia, ışıklı antik kenti, bayat camii, akköprü, kavakköy köprüsü

Denizli | Çivril Belediyesi,Çivril,belediye,denizli,Miryekefalon

Hızlı Menü
Çivril Belediyesi
Gökgöl (Gökgöl Mahallesi) - Denizli | Çivril Belediyesi
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI...

Gökgöl (Gökgöl Mahallesi)

Gök göl dar bir alan kapladığı için yükseltisi 820 metrenin üzerinde olan arazilerde tarımsal faaliyetler yapılabiliyorken, düzenlemelerden sonra Gökgöl’ün su seviyesi yükselerek, önceden tarım yapılan alanlar yüksek taban suyu nedeniyle tarım dışı kalmıştır. Göl etrafındaki arazilerin toprak profillerinde bulunan organik madde, taban suyunu çabuklaştırıcı bir etki yapmakta, gölde su seviyesi düştüğünde civar arazilerin taban suları kısa sürede düşmektedir. Seviye yükseldiğinde ise arazilerden göle doğru olan taban suyu tahliyesi güçleştiği gibi gölden çevreye doğru taban suyu akımı başlamaktadır. Gökgöl ve Işıklı gölü Çivril Ovası’nda yer alır. Yaklaşık 800 m rakımda, alanı ise Işıklı Gölü 7300 ha. Gökgöl 900 ha. Toplam 8200 ha. civarındadır. Göl, Büyük Menderes Nehri, Karanlık Dere ve Kufi Çayı ile beslenmektedir. Doğudan gelen su kaynaklarıyla beslenen doğu, batı ve güney kıyılarında setler yapılmıştır. Bu nedenle gölde su seviyesi yükselmiş ve sazlıklar azalmıştır.
Gökgöl ve Işıklı Gölleri uluslar arası öneme haiz sulak alan statüsüne geçmesi için 9.09.2014 tarihinde Mahalli Sulak Alan toplantısında karar alınmış olup, tescil edilmesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne karar gönderilmiştir.