ÇİVRİL

DOĞAL ALANLARIMIZ

Çivril'in Coğrafi Konumu

İl merkezinin kuzey doğusunda bulunan Çivril’in, kuzeyinde Sivaslı, Kuzey batısında Karahallı, Kuzeydoğusunda Sandıklı, Çal ve Baklan ilçeleri yer alır. İlçenin deniz seviyesinden ortalama yükseltisi 900 metre, ilçe merkezinin ise 832 metredir.

Çivril etrafı dağlarla çevrili alüviyal bir çöküntü ovası üzerinde bulunmaktadır. Arazinin %30 u dağlık,%16 dalgalı,%54 ü de düz ovadan oluşmaktadır. Bu ovanın kuzeyinde Bulkaz dağları (1990 metre) Kuzey batısında Kocayaka dağları (1259 metre),güney doğusunda ise Bozdağ (1350 metre) vardır. Kuzey doğusunda yer alan Akdağ ise (2446 metre) ilçenin en yüksek Ege Bölgesinin ise ikinci yüksek dağı özelliğindedir.

İklim

Çivril Ege Bölgesinde görülen Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında "geçiş tipi" bir iklime sahiptir. Buna göre yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve zaman zaman kar yağışlı geçmektedir. Yapılan rasatlara göre en düşük sıcaklık 1974 yılı Ocak ayında (-14,5) santigrat derece,en yüksek sıcaklık ise 1973 Temmuzda 38 santigrat derece tespit edilmiştir.Yıllık yağış miktarı 1 m2 ye 470 kg. dır. İlçede hâkim rüzgar yönü güney batısıdır. Poyraz ise bundan daha az esmekle birilikte daha çok etki göstermektedir. Yaz aylarında bile kış havası yaratan bu rüzgâr zaman zaman oluşan kirli havanın dağılmasına yardımcı olmaktadır.

Çivril’in en önemli akarsuyunu ilçe merkezinin 10 km doğusundaki ışıklı kasabasından kaynağını alan Büyük Menderes nehri oluşturmaktadır. Bu nehir Dinar ve Akdağ’dan çıkan pek çok kaynağın suları ile birleşerek 72 km karelik bir alana sahip olan Işıklı gölünü meydana getirir. Bu göle Sandıklı ovasının sularını toplayan Küfi Çayı da  katılır. Nilüferlerin açtığı tatlı su balıklarının yaşadığı ışıklı gölü aynı zamanda pek çok su kuşuna da ev sahipliği yapmaktadır. Bilinçsiz avlanma nedeni ile yok olmaya yüz tutan bu canlı yaşamının koruma altına alınması gerekmektedir.

Çivril'in sahip olduğu doğal ortamlarını şöyle sıralayabiliriz:

Doğal Alanlarımız:

*Akdağ

*Sığır Kuyruğu

*Tokalı Kanyon

*Gümüşsu (Homa) Şelalesi

*Ahmetçik Mesire Alanı

*Bayraktepe Mesire Alanı

*Çamlık Mesire Alanı

*İğdir Çamlık Mesire Alanı

*Seraserli Kapılar

*Doğa Sporlarımız

*Yamaç Paraşütü

*Anıt Ardıç

*Bulkaz Pınarı

*Gökgöl

*Kuş Gözlem Kulesi

*Beydili Lavanta Bahçesi

*Küfi Çayı,Kanyon-Boğaz

*Değirmenci,Kaşıkçı,Hacıkadirler Yaylası

*Özdemirci Şifalı Su

*Işıklı Akgöz Su Pınarı

*Kavakalanı Yıkıntıları

*Işıklı Gölü

*Koca Yayla

yükleniyor..